^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Zbudowany w latach 1787 - 1788 Kościół parafialny p.w. św. Anny w Bobrownikach to murowana świątynia, którą ufundował Kajetan Sierakowski, zwolennik Konstytucji 3 Maja i Poseł na Sejm Wielki (1788-1792) stąd doroczne uroczystości Narodowego Święta Trzeciego Maja w tej świątyni zyskują dodatkową symbolikę. Świątynia została kapitalnie przebudowana i rozbudowana w latach 1994 - 1997. 

W kościele zachowało się zabytkowe barokowe wyposażenie.

 

Położony nieopodal wsi Rachcin folwark Okrągła należał do majątku Chełmica. Po śmierci Jerzego Narbutt (zm. 1922 r.) dobra te zostały podzielone między dzieci jego siostry Olgi Aleksandrowicz. W ten sposób wydzielono odrębne majątki Chełmica Duża, Wichowo, Łochocin i Okrągła. Tę ostatnią otrzymał Jerzy Aleksandrowicz, który pobudował tu dwór eklektyczny wraz z zabudowaniami. Przebywając w Petersburgu zaznajomił się ze Skriabinem (Mołotowem), przy którego pomocy organizował ratowanie rosyjskiej arystokracji po 1917 r. (tzw. biała emigracja).

Jeden z obiektów gospodarczych po majątku Okrągła. Dziś siedziba Koła Łowieckiego nr 106 "Orzeł" z Włocławka.Fot. Karol Kostrzewski

Druga połowa XIX w. to czas, w którym istniejąca od średniowiecza wieś Rachcin została zasiedlona uciekinierami politycznymi z Wielkopolski. W 1864 r. otrzymali tu "działy ziemi" tworząc "zagrody na nowych siedliskach". Sprowadził ich właściciel majątku Chełmica gen. Wacław Sierakowski. Do dziś spośród tych obiektów zachował się tylko jeden - drewniany Dom Uciekiniera z 1865 r. 

Rachcin-Dom Uciekiniera, Fot. Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy PTTK "Cyklista", 10.11.2014

Choć dziś trudno w to uwierzyć to jednak przed wiekami przybywali do Rzeczypospolitej, w tym na obszar królewskich dóbr zarządzanych z zamku w Bobrownikach, koloniści z Niderlandów i Niemiec uchodzący przed religijnymi prześladowaniami. Nazywani byli "olędrami", a ich osadzanie w pobliżu Bobrownik rozpoczęto na początku XVII w. nazywanego "Srebrnym Wiekiem Polski".

Zachowały się chaty olęderskie i cmentarze ewangelickie.

Zdjęcie obok wykonane przed chatą olęderską we wsi Stary Bógpomóż pobudowaną w czasach wojen napoleońskich. Fot. Karol Kostrzewski

Zabytki Gminy Bobrowniki to szczególne obiekty: jeden z pierwszych w Królestwie Polskim zamków dostosowanych do obrony artyleryjskiej, kościół ufundowany przez Posła na Sejm Wielki, Dwór pobudowany przez znajomego W.Mołotowa, jeden z pierwszych na Kujawach i ziemi dobrzyńskiej cmentarzy olęderskich. Zachęcamy do czytania i zwiedzania!

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą