^Powrót na górę strony

Gmina Bobrowniki

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Pamiętajmy, że są to zwierzęta dzikie. Wilki na terenie gminy Wierzbinek

W związku z informacjami otrzymanymi od mieszkańców o zauważeniu wilków na terenie Gminy Bobrowniki, prosi się mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy Państwa o czujność i zachowanie ostrożności poprzez zwiększenie opieki nad zwierzętami gospodarskimi. Powinny one pozostawać (szczególnie od zmierzchu do świtu) w budynkach gospodarskich. Zalecamy zamykanie psów na noc na terenie posesji oraz niepozostawianie resztek jedzenia w miejscach dostępnych dla wilków.

Kilka podstawowych zasad, o których należy pamiętać przy spotkaniu z tymi osobnikami:
• Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.
• Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
•  Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
• Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
• Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
• Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
• Najlepiej zawiadom o tym zdarzeniu Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, właściwe nadleśnictwo lub Urząd Gminy.
Jednocześnie przypominam że wilk jest zwierzęciem objętym w Polsce ścisłą ochroną. Za zabicie tego zwierzęcia grozi nam kara do 5 lat pozbawienia wolności.
 

W przypadku incydentu z udziałem wilka prosimy o kontakt z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pod numerem telefonu:  (52) 506-56-66

COPYRIGHT 2001-2015   Strona Gminy Bobrowniki nad Wisłą